Other sample prices:

  • Nectarines, 3 lbs for $1
  • Package of strawberries, $1.25
  • Bananas- basically free

At some point I will write a full ode to Casa G., with its $0.35 pastries, homemade tortillas, and butchery that tosses hunks of meat into produce bags. God knows how they keep prices so low in this Godforsaken Manhattan of the West, but I’m not going to be the one to ask questions.

Advertisements